Data dodania: 16/11/2023

U zbiegu ulic Pańskiej i Wroniej w Warszawie kończy się budowa podziemnej części pierwszego etapu wielofunkcyjnego projektu Towarowa 22. Skąpany w zieleni budynek Office House to oprócz biur powierzchnie usługowe. Wspólna inwestycja firm z Grupy Echo Investment i AFI Europe, wykorzystująca rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zostanie zakończona za półtora roku.

Office House to biurowiec skąpnay w zieleni, w planach jest zielony taras  na dachu i loggie.


Office House to pierwszy budynek projektu Towarowa 22 realizowany na 6,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą. Powstający tu nowy fragment centrum Warszawy docelowo obejmie, zgodnie z kompetencjami inwestorów, mieszkania na wynajem długoterminowy i sprzedaż, biura, lokale handlowo-usługowe, a także tereny zieleni.

Parter budynku Office House przeznaczono dla handlu, usług i gastronomii oraz na oranżerie z elementami małej architektury i miejscami do odpoczynku. Na pozostałych kondygnacjach powstaną elastyczne w aranżacji przestrzenie do pracy z zielonymi loggiami. Z budynkiem będzie połączony pawilon o ażurowej konstrukcji, z wewnętrzną antresolą.

– Office House, podobnie jak całość inwestycji przy Towarowej, wyznacza nową jakość w centrum Warszawy. Budynek odpowiada na potrzeby pracowników, którym biuro pomaga osiągnąć pełną efektywność w modelu hybrydowym lub po pełnowymiarowym powrocie do pracy stacjonarnej. Jednocześnie, zastosowane technologie plasują Office House wśród najbardziej zaawansowanych budynków w Polsce pod względem rozwiązań prośrodowiskowych, w tym w zakresie ograniczania śladu węglowego – podkreśla Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.

100% zielonej energii

Office House będzie zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w tym częściowo wytwarzaną na miejscu, np. przez panele fotowoltaiczne. Będzie posiadał trójwarstwową, szklaną fasadę, która utrzyma optymalną temperaturę wewnątrz budynku o każdej porze roku, ograniczając zużycie energii potrzebnej do chłodzenia lub ogrzewania. Niższe zużycie prądu będzie możliwe również dzięki oświetleniu LED sterowanemu systemem DALI. Z kolei o jakość powietrza wewnątrz budynku zadba specjalna technologia oczyszczania, wzorowana na procesach naturalnie zachodzących w przyrodzie.

Projekt inwestycji powstał na deskach pracowni Jems Architekci.

– W przypadku tego projektu udaje się realizować w największej skali ludzkie podejście do architektury, jako miejsca dla człowieka i takiego, w którym czujemy się dobrze. Rezygnujemy z agresywnych struktur, skupiamy się na kreowaniu atmosfery, odwołujemy się do radości z bycia w tym mieście, staramy się dużo czerpać z nastroju miejsca i jego historii. Stawiamy na upcykling, czyli wykorzystanie zużytych materiałów i zastanych fragmentów budynków, aby zachować ciągłość przestrzeni miejskich – mówi Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci.

Budynek powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Spełni też wytyczne certyfikatu WELL oceniającego wpływ budynków na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi, a także certyfikacji WiredScore i SmartScore analizujących rozwiązania technologiczne.

W Office House znajdzie się około 31 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej do wynajęcia. Po osiągnięciu poziomu zero w listopadzie tego roku, budynek będzie rósł w tempie jednej kondygnacji nadziemnej co około 10 dni roboczych. Zakończenie budowy planowane jest w drugim kwartale 2025 roku.

Do połowy 2025 roku do użytku zostanie oddany również fragment Parku Słowa położony od strony ulicy Miedzianej, a do końca 2025 roku sąsiadujący z nim pierwszy budynek mieszkalny realizowany przez Archicom, spółkę z Grupy Echo Investment. Rok później odwiedzającym udostępniona zostanie pozostała część terenów zieleni z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego.

Towarowa 22 to nowoczesny kwartał w centrum Warszawy, położony na na 6,5-hektarowym terenie po dawnej drukarni. Powstaną tu biura, mieszkania na wynajem długoterminowy i sprzedaż, lokale gastronomiczne, punkty usługowe, a także przestrzenie publiczne. Projekt okala wszechobecna zieleń, pomiędzy którą wytyczono sieć miejskich ulic i szlaków pieszo-rowerowych. Centralnym punktem inwestycji będzie park z modernistycznym pawilonem Domu Słowa Polskiego. około 200 tys. mkw. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie Realizacja całości projektu potrwa do 2028 roku.